İzmir
Psikodrama Derneği
Categories Menu

Posted on Oca 15, 2019 in Psikodrama

Uygulama Alanları

Psikodrama, grup psikoterapileri içerisinde yaşantısal ve etkili bir yöntem oluşuyla öne çıkar.
Psikodramanın kullanım alanlarından birisi “kişisel gelişim” veya “yaşantı grupları” adı verilen çalışmalardır. Eyleme/harekete dayalı olarak işleyen psikodramatik süreçte birey, grup içerisinde kendi yaşantısına dışarıdan bakma ve çözüm üretme şansı bulur.
Değişik yaş, meslek grupları ve temalar ile toplumun ihtiyacına yönelik olarak yapılandırılmış veya yarı yapılandırılmış, açık ya da kapalı gruplarla, farklı zamanlı çalışmalar düzenlenebilir. Toplumsal boyutu olan konularda geniş gruplarla yapılan çalışmalar, “Sosyodrama” olarak adlandırılır.
Psikodrama yöntemi ile psikiyatrik tanı almış hasta gruplarıyla da çalışılabilir. Bunlar sağaltıma yönelik oluşturulmuş özellikli gruplardır.
Diğer yandan ruh sağlığı alanında çalışan ve eğitim alma kriterlerini karşılayan meslek gruplarına yönelik, Psikodramatist yetiştirmek üzere oluşturulmuş eğitim grupları psikodramanın önemli kullanım alanlarından biridir.
Psikodrama, gruplar dışında, bireysel görüşmelerde de sıklıkla yararlanılan bir yöntemdir. Canlandırmalarda, üyelerin yerine değişik nesne, kumaş, oyuncak vb. seçilerek rol değiştirilir. Psikodramatistlerin bireysel seanslarındaki bu uygulamalar “Monodrama” olarak adlandırılır.

2 Comments

  1. Her türlü psikodrama eğitim çalışmalarına kapalı grup açık grup çalışmalarına katılmak istiyorum.

  2. Her türlü psikodrama eğitim çalışmalarına kapalı grup açık grup çalışmalarına katılmak istiyorum.

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pin It on Pinterest

Share This